Tarihçe

Tarihçe

Babaoğlu Koleji, BİFA AŞ Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Sayın Yılmaz Babaoğlu’nun eğitime göstermiş olduğu hassasiyetin, Karaman’ın çocuklarına beslediği sevginin, insanlığa duyduğu sorumluluğun bir ürünüdür. Sayın Yılmaz Babaoğlu sırasıyla Bifa-1 İlköğretim Okulu, Bifa-2 İlköğretim Okulu, Yılmaz Babaoğlu İlköğretim Okullarını yaptırarak ilimize hediye etmiştir.
   
     Eğitim ve öğretime olan aşkı Yılmaz Babaoğlu’nu Karaman’a bir de özel okul kurmaya sevk etmiştir. Düşündüklerini ifade edebilen, özgüveni yüksek, akademik donanımı tam, güçlü bireyler yetiştirmek için çıkılan özel öğretim yolculuğunda Babaoğlu Koleji 2000 yılında hizmete açılmıştır. 
 
     2000/2001 Eğitim-Öğretim yılında geçici binasında hizmet vermeye başlayan Babaoğlu Koleji 2001/2002 Eğitim-Öğretim yılında yeni binasına taşınmıştır. 40.000 metrekare alan üzerine yerleşmiş geniş oyun alanları, hayvanat bahçesi ve yeşil alanlarla çevrelenmiş okul binası 2013/2014 Eğitim-Öğretim yılına kadar İlkokul ve Ortaokul olarak eğitim faaliyetlerine devam etmiştir. 18 derslik; Fen Laboratuvarı; Bilgisayar Laboratuvarı; Kütüphane; Resim, Müzik, Satranç Sınıfları; Yemekhane bölümleri ile 570 öğrenci kapasiteli bu bina şuan Özel Babaoğlu Ortaokulu olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
 
     2013/2014 Eğitim-Öğretim yılının hemen başında her geçen yıl artan talebi karşılamak, 4+4+4 eğitim-öğretim sistemine uyum sağlamak ve öğrencilerine daha modern eğitim imkanları sunabilmek adına BİFA AŞ tarafından yeni yatırımlar yapılmıştır. Özel Babaoğlu İlkokulu için yapılan yeni bina; 20 derslik; Fen Laboratuvarı; Bilgisayar Laboratuvarı, Kütüphane; Resim, Müzik, Satranç Sınıfları; Drama ve Bale salonları Yemekhane gibi bölümlerle birlikte bünyesinde bir de Anasınıfı barındırmaktadır. Ayrıca 450 kişilik modern bir konferans salonu ve tam donanımlı spor salonu yapılarak faaliyete sokulmuştur. Bahçe içerisinde trafik parkı, satranç parkı ve botanik bahçeleri de barındıran Babaoğlu Koleji, bu kampüs yapısı ile Karaman’daki tek özel okuldur. Babaoğlu Koleji bünyesine kattığı 770 öğrenci kontenjanına sahip yeni ilkokul binası ile toplam öğrenci kontenjanını 1280’e çıkarmıştır.

     Karaman’ın eğitim ile ilgili hiçbir ihtiyacına duyarsız kalmayan Babaoğlu Ailesi velilerin özel lise taleplerine kulak vermiştir. 2015 yılında  da ilimizin ilk Özel Anadolu Lisesini çocuklarımıza kazandırmak için gerekli yatırımları yapmışlardır.2015-2016 Eğitim – Öğretim yılında  Özel Babaoğlu Anadolu Lisesi hizmete açılmıştır. 4000 metre karelik kapalı alan içerisinde 20 derslik; fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları; bilgisayar sınıfı, resim atölyesi ve müzik dersliği, kütüphane ve  yemekhane gibi bölümler ile hizmet veren Babaoğlu Koleji Lise binası 456 öğrenci kontenjanın sahiptir.

     İlimizde eğitime vermiş olduğu sınırsız destek ve kurumumuza yaptığı yatırımlardan dolayı  başta BİFA AŞ Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Sayın Yılmaz Babaoğlu’na, BİFA AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Necati Babaoğlu’na ve tüm BİFA ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Hemen Ara